Close

10 stycznia 2017

Ektachrome powraca

kodak ektachrome

Aż chce się krzyknąć, parafrazując „klasyków”, Yes, Yes, Yes! Kodak Ektachrome is back!

Po pięciu latach smutku i rozpaczy. Po rzekach przelanych fotograficznych łez. Po beznadziejności cyfrowych barw powraca lub może powrócić do produkcji, barwny diapozytyw Kodak Ektachrome.

A tak przypominając tekst z przed dwóch lat o powrotach klasyków, znowu miałem racje. Okazało się, oczywiście księgowi się zorientowali, że klienci z jakiegoś powodu chcą ponownie filmować i fotografować na materiałach analogowych. Tłumaczenie to przewija się przez wszystkie wypowiedzi odpowiedzialnych w Kodak-u za wznowienie produkcji diapozytywu Ektachrome. Trzeba opracować nowe procedury, poszukać nowych dostawców komponentów i nośnika.

Wszelkie już rozpalone fotograficzne umysły są od razu studzone przez fachowców Kodaka.

Dostępność pierwszych Kodak Ektachrome jest dopiero planowana na czwarty kwartał tego roku.

Produkcja ma obejmować, po za wersją małoobrazkową 35 mm, również materiał filmowy Super 8, który jest już reklamowany. O wersji 120 na razie cisza?

Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o połączeniu przez Kodak-a technologi analogowej i cyfrowej. Aplikacja KODAK PROFESSIONAL Film App pozwala zaplanować lub dobrać odpowiedni materiał analogowy do warunków zdjęciowych czy charakteru planowanych zdjęć. Dostępna jest w AppStore i Google Play.

Kolejnym miłym analogowym akcentem jest informacja przekazana przez producentów czarno-białego negatywu StreetPan. Bellamy Hunt, bloger serwisu Japan Camera Hunter i pomysłodawca projektu StreetPan poinformował, że cała testowa partia tego negatywu, jest wyprzedana. Producenci innych materiałów analogowych, np. CineStill Film również zapowiadają wzrosty sprzedaży. Rok 2017 może być dla rynku fotografii analogowej przełomowy. To już nie jest moda na „retro” to po prostu powrót do dobrego.

To kolejne przykłady, że klasyka jaka by nie była, sprawdza się mimo ogromnej presji nowoczesności.

streetpan

%d bloggers like this: