Close

16 lutego 2017

Safari zawiesza system macOS Sierra podczas pracy i zamykania

safari zawiesza system macOS

Jak odinstalować Safari przy pomocy CleanMyMac?

Ostatnio przytrafiła mi się przygoda z Safari. Safari zawiesza system macOS Sierra podczas pracy i zamykania. Po kilku minutach pracy tak skutecznie, że zawieszał również cały komputer. Nie pomagało nawet klasyczne „wymuś zakończenie”. Dopiero po ręcznym zamknięciu procesu w „monitorze aktywności” aplikacja kończyła łaskawie pracę.

Komputer mocno się rozgrzewa, iStat pokazuje 72 stopnie, wiatraki zaczynają wyć z przepracowania, tragedia.

Zacząłem szukać tradycyjnie pomocy w sieci, ale podstawowe metody w postaci czyszczenia preferencji czy pamięci podręcznej nic nie dają. Często trzeba szukać bardzo ukrytych plików co może powodować jakieś pomyłki i ew. szkody przy kasowaniu. Zastosowałem nawet metodę ekstremalną w postaci przeinstalowania systemu. Safari jako zintegrowane z systemem operacyjnym nie można tak po prostu odinstalować. Trzeba instalować z systemem. Też fiasko, dalej się wiesza.

We wcześniejszych wersjach systemu OS X, do Yosemite, można było bez większych problemów odinstalować Safari. Operację można było przeprowadzić właściwie każdym programem do czyszczenia systemu.

Próbowałem również aplikacji CleanMyMac, ale tu Safari nawet się nie wyświetla! Szukają dalej paradoksalnie trafiłem ponownie na przepis jak zaradzić problemowi z udziałem CleanMyMac, ale zastosowany z innej strony. Nie z poziomu aplikacji tylko Findera.

Safari zawiesza system macOS, jak odinstalować Safari przy pomocy CleanMyMac?

safari zawiesza system macOS

Jak napisałem na początku Safari nie odinstalujemy jak każdy inny program. Przeprowadzamy coś na kształt całkowitego resetu wszystkich możliwych ustawień, a do wielu z ich ciężko jest się dostać ręcznie. Coś w rodzaju wyzerowania, jak w iPhonie. Kasujemy wszystko, preferencje, karty, dodatki itp. Jeżeli nie mamy kupionego CleanMyMac starczy wersja próbna.

safari zawiesza system macOS

Otwieramy okno Aplikacje, przenosimy ikonę Safari na ikonę CleanMyMac. CleanMyMac się uruchomi i wyświetli wszystkie składniki Safari. Przy ikonie samej aplikacji pojawia się komunikat „jest to zabezpieczony program systemowy, którego nie można usunąć…” Klikamy „usuń”.

safari zawiesza system macOS

Po takiej operacji Safari jak nowe :-). Trzeba jednak ponownie zainstalować wszystkie ewentualne dodatki. Przy okazji można sprawdzić co szkodziło.

%d bloggers like this: