Pasek do aparatu Stroppa
Dlaczego mamy sobie nie umilić naszego fotograficznego życia i nie nosić naszych aparatów fotograficznych na ładnych paskach?
Dlaczego po zapłaceniu tysięcy złotych za aparat mamy jeszcze używać firmowego i przeważnie paskudnego kawałka szerokiej taśmy z wielkim logo producenta i być bezpłatnym słupem reklamowym? Pasek do aparatu Stroppa może być alternatywą?
Oczywiście, jak zawsze jest to tekst całkowicie subiektywny. Niektórzy nie czują potrzeby używania ładnych rzeczy. Ja czuję taką potrzebę i lubię ładne rzeczy. Ktoś kiedyś powiedział, że całość składa się z detali. Jeżeli detale będą ładne to i całość też.
Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomy zegarmistrzem, jednym z ostatnich w Warszawie. Bardzo często ma klientów, którzy przychodzą do niego po pasek do zegarka, zegarka za kilka czy kilkanaście tysięcy, ale nie kupują oryginalnego, bo kosztuje 200 czy 300 zł. Kupują „zamiennik” z eko skóry…
Na wstępie, uprzedzając zarzuty o krypto reklamę, informuję, że to jest tekst reklamujący. Reklamujący nie reklamowy, subtelna różnica ale jednak. Twórców, nie producentów, takich jak Stroppa należy wspierać i o nich pisać z wielu powodów. Podstawowy to ten, że to ludzie z pasją i to co robią to bezpośredni skutek i rozwój ich zamiłowań. Swoje produkty robią ręcznie i na konkretne zamówienie. Za każdym razem dostosowując się do klienta. Nie zasłaniają się wykonaniem zamkniętej serii czy jakiegoś bliżej nie określonego zestawu, czekając na dostawę z Chin ze swoim logo. Bez nazw, ale tak jest. Wystarczy zapoznać się z ofertą dużego chińskiego serwisu handlowego.
Każdy z nas jest innego wzrostu i inaczej lubi nosić aparat. W produktach masowych jesteśmy skazani na pasek do aparatu o standardowej długości ok. 90 cm. Jeżeli ktoś zamówi, bo jest wysoki, pasek do aparatu Stroppa o długości 130 cm to taki dostanie bez żadnych dodatkowych procedur. Jeżeli potrzebuje inny kolor niż czarny, też dostanie.
Pasek do aparatu Stroppa to właściwie specjalistyczna linka o różnych grubościach i parametrach.
Nie wdaję się w dyskusje czy jest ładniejsza i praktyczniejsza od tradycyjnego płaskiego, skórzanego paska. To kwestia gustu. Mi najbardziej podoba się model szary, Duo. Wygląda jak zrobiony z bawełny, jest lekko włochaty.
Mój ulubiony pasek do aparatu Stroppa – model Duo
Najcieńszy pasek do aparatu Stroppa to linka Flex o średnicy 8 mm. Jest doskonała do małych bezlusterkowców czy dalmierzowców. Dobrze się prezentuje zapięta do np. Fuji X100 czy Leici. bardzo łatwo się układa i wygina.
Najgrubsza wersja paska do aparatu Stroppa to Duo o średnicy 10mm, jest o wiele sztywniejsza i wytrzymalsza. Pasek ten jest raczej przeznaczony do większych aparatów typu np. Hasselblad X1D czy Leica SL. Używałem go z Leicą M i dla mnie był zbyt sztywny. Ciężko np. owinąć go dookoła nadgarstka. Ale jest najładniejszy z kolekcji.
Stroppa Flex (górny) i Stroppa Duo (dolny)
Jak wspomniałem na początku wszystkie elementy potrzebne do produkcji wykonywane są ręcznie. Nawet skórzane części mocowań są ręcznie barwione i obszywane. W dobie dostępności maszyn do wszystkiego może wyglądać to na lekki masochizm, ale tak właśnie powstaje rękodzieło. Skóra pochodzi z europejskich, przeważnie portugalskich i angielskich, nie chińskich garbarni. Dlaczego? Ponieważ jest to płat skóry, a nie eko-mielonka-skóro-podobna rozpadająca się po pierwszym zmoczeniu. Skóry te garbowane są roślinie dzięki czemu długo zachowują swoje właściwości i są najlepsze do wyrobów kaletniczych. Włoskie są ładniejsze ale delikatniejsze, przeznaczone głównie do odzieży.
Cena – to temat tradycyjnie drażliwy. Jaka by nie była i tak dla wielu będzie powodem do komentarza. Przecież „taki sam pasek u Chińczyka kosztuje ok. 4 dolary z przesyłką!!!” Zapewniam Was, widziałem takiego „chińczyka”, nie jest taki sam. Wygląda jak sznurówka do kąpielówek i chyba z takiej sznurówki jest zrobiony?
Porównując ceny z innymi, zagranicznymi manufakturami, paski do aparatów Stroppa i tak są tanie. Tak dla porównania np. sklep konkurencji.